23 Aralık 2013 Pazartesi

Kedi Mırıltısı Deyip Geçmeyin!

Kedisi olanlar bilirler... önce patiler yalanır sonra surata özenle sürülür, sonra olduğu yerde birkaç kez dönülerek en rahat pozisyon bulunur ve kuyruk içeriye alınıp kıvrılınır. O tortop olmuş tüy yumağı mırıl mırıl uyuklamaya başlar. Hele sizin kucağınızdaysa değmeyin keyfine..:)Kedi mırıltısı deyip geçmeyin...bu sevimli sesin insanlar üzerinde oldukça şifalı, sihirli etkileri var. Bunların arasında:


  • Yüksek tansiyonu düşürmek
  • Kan basıncını yavaşlatmak
  • Stresi azaltmak,


gibi gerçekler sıralanabilir.


Bu konuyla ilgili olarak Sabah Gazetesin'de 18.01.2013 tarihinde yayınlanan yazıyı sizlerle de paylaşmak istedim.

Fransa'da yapılan bir araştırma, kedi mırlamasının insanı stresten arındıran bir etki yaptığını kanıtladı. Mırıltı, hem kulak yoluyla hem de deriye yakın sinir uçları kanalıyla mutluluk veriyor. 
Kedi mırlamasının bir ilaç ve müzik gibi yatıştırıcı etki yaptığı kanıtlandı. Araştırma Fransa'da yapıldı. Toulouselu veteriner Jean-Yves Gauchet, kedinin göğüs kafesinin boyutuna bağlı olarak bu stres giderici etkinin çoğaldığını saptadı. Gırtlaktan gelen titreşim kediler arasında bir yatıştırma işareti olarak kullanılıyor ve kediler stresi diğer hayvanlara göre üç kat daha hızlı alabiliyor. Ayrıca bu terapi kulakla algılanan titreşimle sınırlı kalmıyor. Ses kulak zarının yanı sıra deriye yakın bulunan sinir uçlarından geçiyor ve 20 ila 50 Hertz arasında düşük bir frekans yayan bir uğultu algılamamızı sağlıyor. Bunun ardından pozitif düşünceler ve mutluluk beyne iletiliyor. 1950'de ABD'de yürütülen çalışmanın sonuçlarını haberleştiren sağlık editörü Veronica Aiache, mırlama terapisinin anti stres etkisi olduğunu, kan basıncını kontrol altına aldığını ve psikolojik olarak iyi hissettiren bir tür ilaç olduğunu belirtti. Ayrıca gırtlaktan iletilen titreşimlerin kemiğin iyileşmesini hızlandırdığı da fizyoterapistler tarafından saptandı.  


HEM ISI HEM DE SES ETKİSİ VAR 


 Doç. Dr. İsmail Koçak (Kulak- Burun-Boğaz Uzmanı): İnsanlar da kedilerden benzer uyaranları aldıklarında bir rahatlama ve bir sevgi duygusu geliştirirler. Kedilerin vücut ısıları insanlarınkinden daha yüksektir. Kedilerde ek olarak mırıldama hareketi vücutta benzer duyguları uyandırdığı için insanlarda bir sevgi bağı hissettirmektedir. Bu da güven, bağlılık, sevgi, şefkat ve vicdan duygusunu artıyor. Dolayısıyla da stresi alıyor. 

YANINIZDA BİRİ OLMASI GİBİ 


 Uzman Psikolog Saba Başoğlu: Kediler iletişim kurduğu varlıklara mırıldayarak "Ben buradayım, iyiyim ve mutlum" mesajı verir. Genelde yalnız kaldığımızda ben buradayım, mutluyum diyen bir kişi olursa bu kendimizi iyi hissettirir. Dolayısıyla kişi güçsüz ve yalnız hissettiğinde kediyle ilişkisi varsa bu mırıltı kişiye iyi gelecektir. 

BEYNİN İLGİLİ BÖLÜMÜ ETKİLENİR 


 Prof. Dr. Hikmet Yılmaz (Nörolog): Mırlamanın ürettiği ses, soft bir müzik kişiye iyi hissettirir. Bu tür sesler işitildiğinde beyinde temporal lobun derin yapılarında bulunan Hesl Giyrusu denen yerde hem oksijen hem de glikoz tüketiminin artmasıyla kişide olumlu duygular ve mutluluk gelişir. 

ANNE KARNINI HATIRLATIYOR 


 Dr. Sabri Yurdakul (Psikiyatrist): Kedi mırlamasının rahatlatıcı etkisi düşük frekansta devamlı bir uğultu olmasından kaynaklanmaktadır. İnsan yapı olarak süreğen ve düşük dozda uğultularla sakinleşmektedir. Bunun nedeni anne karnındaki ortamın sakinleştirici etkisini hatırlatmasıdır. Sakin ve düşük ses tonuyla konuşan insanların hipnotize edici düzeyde bizi sakinleştirmesinin nedeni de budur. Aynı durum kedilerle de yaşanmaktadır.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Yasam/2013/01/18/kedi-mirlamasi-en-iyi-stres-ilaci 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...